Kantos Hyperionu – Dan Simmons

24. července 2014 v 10:06 | Cece |  Knihy
Jak sakra začít? Je fajn, že máme internet a existují různé žebříčky, jinak bych se nejspíš vůbec nedozvěděl o něčem jako Hyperion. Třeba na Legii momentálně sídlí na hezkém 10. místě (před Dunou!). Sehnat toto dílo není úplně snadné, naštěstí ve správnou dobu vyšel dotisk prvních dvou knížek hezky dohromady. Chvíli trvalo, než jsem se k přečtení dostal a pak ještě zabralo nějaký ten měsíc těch 900 stránek přečíst, nicméně mám dočteno.


Příběh se odehrává v budoucnosti, kde lidé zvládli cestování vesmírem a vytvořili říši branami propojených planet. Mimo tuto Síť existuje planeta Hyperion, která má zvláštní oblast zvanou Hrobky času, kde se pohybuje tvor známý jak Štír. Podle legendy k němu vyrazí sedm poutníků, šest z nich zabije a poslednímu splní jakékoliv přání. Ten čas nastal, tak bylo vybráno sedm naprosto odlišných lidí a ti se vydávají na pouť. Během cesty si vyprávějí své životní příběhy.


Tímto jsem naznačil jen střípek událostí popsaných v knize. Vlastně to je kostra příběhu první knihy ze dvou. Ve druhé se to rozjede nečekaným směrem a vše směřuje ke grandióznímu finále, kde celé lidstvo zažije něco, co vše změní. Jak už to bývá, čím méně o knize vím, tím lepší je pocit při čtení. Přiznám se, že jsem chvíli tápal, než jsem se zorientoval v prostředí, termínech a i v postavách, ale po přečtení každého z jejich příběhů už jsem si je plést nemohl.

Každý příběh je psán trochu jiným stylem a je to také i jiný žánr. Už ten první pohltí svým závanem tajemství, které se postupně odhaluje až na konci na čtenáře vyplivne dost brutální překvapení. Vyprávění poutníků postupně odhaluje celkový obraz děje, do kterého zasahují i vnější skutečnosti (jako třeba že se schyluje k válce). Aby toho nebylo málo máme tu (nejspíše) po vzoru Pána prstenů i básně, motá se do toho filosofie a na rovinu, mnohem víc si to užije člověk, co má povědomí o základech křesťanství, či zná biblické příběhy.

Je to prostě nářezová záležitost, která se svou komplexností hravě vyrovná Duně. A co je na tom nejlepší? Ještě to má pokračování, které údajně je ještě lepší, ale zatím nevyšel slušný dotisk s dobrým překladem.

P.S. I když ty obaly knih jsou hezké, tak Štír má mít čtyři ruce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mar Mar | Web | 20. června 2015 v 2:43 | Reagovat

nebankovní půjčka do 20 000 kč :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama