Kinóóó

25. dubna 2014 v 12:36 | Cece |  Film
Donutit se něco napsat je dost věda... subjektivně času není, čeká se na správnou náladu a taky člověk zvažuje, zda vůbec nějaké téma stojí za to. Návštěva kina by stát za to měla, takže copak to tu máme?


300: Rise of an Empire
Už je to několik let, co na nás Zack Snyder vypálil nízkorozpočtovou pecku inspirovanou comicsem od Franka Millera. Velké bylo mé nadšení nad skvělou kompozicí obrazu a zvuku. Prostě snímek, co definoval jistý způsob zobrazení krvavého násilí (dynamické zpomalovačky, cákance krve). Někoho napadlo, že by nebylo špatné natočit pokračování. Má hlava to tehdy moc nebrala, protože jak chcete udělat pokračování něčemu, co vypráví hrdinské smrti hlavních postav?

Inu jde to... s Peršany totiž nebojovali jenom Sparťané, ale i ostatní národy. Příběh se točí kolem řeckého generála Themistoklese, který se pouští do zdánlivě prohraného boje. Tentokrát se vlastně všechny bitvy odehrávají na moři, což je svým způsobem neokoukané (naštěstí i každá bitva je jiná).

Když to vemu kolem a kolem, tak jediná vada na kráse je, že Sullivan Stapleton nemá šanci překonat Gerard Butlera (ale snaží se hodně). Ještěže tu máme šíleně sexy Evu Green v roli lehce šáblé velitelky perského loďstva. Vizuál se drží stylu prvního dílu, ale není to tak kulervoucí, spíš lehce rutinní.

Celkově se pokračování 300 nad očekávání podařilo, velké plátno tomu sluší, ale obávám se, že už to v kině nestihnete.

2001: A Space Odyssey
V rámci Projektu 100 se do kin každý rok dostávají klenoty světové (i české) kinematografie. Letos došlo na remasterovanou verzi zásadního filmu, který ovlivnil celý jeden žánr a popravdě technicky nezestárl ani po 46 letech(!). Přiznám se, že dokoukat Vesmírnou odyseu není lehké a je k tomu potřeba trpělivost a hodně energie.

149 minut filmu se skládá z dlouhých záběrů, kde se (zdánlivě) nic neděje a z dialogů, kde se (zdánlivě) nic neřeší. Jenomže pokud máte správnou náladu (LSD?), jste ve špičkovém kině (znovuotevřená Scala) a už víte do čeho jdete (+ jste přečetli knížku), pak se jedná o neskutečný zážitek. Fakt jsem si to dost užil, jestli máte rádi meta sci-fi příběhy o smyslu a směrování lidstva, pak je to dost nutnost shlédnout.

P.S. O čem je Vesmírná odysea nepíšu záměrně, to by měl znát každý ;-)

Captain America: The Winter Soldier
Marvelu se podařilo něco neskutečného. Dostal mezi obyčejné lidi, co by normálně o comics ani nezakopli, své příběhy a to dokonce tak šikovně, že tu máme filmovou sérii složenou z několika různorodých hrdinů a jednou za čas vyplivne biják, kde se všechny tyhle postavy potkají a nakopou prdel nějakém megazáporákovi. To se vlastně stalo v Avengers, laťka byla nastavena velmi vysoko. Iron Man 3 zmákl udržet kvalitu, Thor 2 zatím nevím a jak na tom bude nejnudnější hrdina Captain America?

Překvapivě dobře, vlastně úplně parádně. On je to tak trošku politicko-špionážní thriller se sci-fi udělátkama a jedním trošku namakanějším borcem (teda vlastně dvěma). Příběh tak trochu nastavuje zrcadlo dnešní informační době, kde není problém o komkoliv cokoliv zjistit. Aby toho nebylo málo, tak akční scény mají říz. Jediná má výtka k příběhu je tak trochu paradoxní, protože mi vadí, že i když to z počátku působí značně realisticky, tak je to celé vyřešeno hodně comicsově (což by mi u comicsového filmu nemělo vadit :-) ). No jsem zvědavej, co vytáhnou příště :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lord Lord | 7. května 2014 v 8:17 | Reagovat

Předposlední souvětí u Winter Soldier je geniální shrnutí celého filmu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama