Vyhlídka na věčnost – Jiří Kulhánek

21. února 2012 v 8:23 | Cece |  Knihy

Existují jisté dlouhodobé milníky, na které se těším. Další koncert Iron Maiden, premiéra dlouho očekávaného filmu (teď třeba Epizody I ve 3D), vypuštění zásadní hry (většinou teda od Blizzardu) a také další knížku Jiřího Kulhánka. Předchozí Stroncium bylo takové... ve zkratce mi moc nesedlo. Nedávno vyšla další knížka od Mistra, který kupodivu i uspořádal dvě autogramiády. Chvíli trvalo, než jsem se k ní dostal, ale přečtení mi moc času nezabralo... i když to má svých 500 stránek.


Pokusím se trochu načrtnou příběh. Hlavní hrdina pracuje pro supertajnou a mocnou organizaci. Vyřizuje vzkazy, což v praxi znamená, že někoho hodně brutálním způsobem sejme. Tak tomu bylo kdysi dávno, teď má trochu jiné problémy. Na celé planetě se začínají dít divné věci. Vznikají zóny, ve kterých se objevují démoni, které není snadné zneškodnit. Pro čtenáře jiných Kulhánkových knih není překvapením, že všechna havět jde po krku právě našemu hrdinovi.


Asi bude hodně odvážné tvrzení, že Vyhlídka na věčnost překonává i mé nejoblíbenější Divoké a zlé. Je to prostě pecka a hotovo. Někomu se Kulhánkův styl může zajídat... ostatně ani já nezvládnu dvě jeho knížky (nebo spíš série knížek) po sobě. Ale když vezmu v úvahu to, že jsem Divoké a zlé četl před půl rokem a celkem brzo po té Vyhlídku na věčnost, tak je to jistá známka kvality.


Zásadní věcí téhle knížky je (snad neprozradím mnoho) nelineární způsob vyprávění. Kulhánek zákeřně skáče v čase a tím dosáhl daleko větší napínavosti. Největší pecka je, že po megabitvě většinou, když jeho hrdina dostane tradičně na prdel, přijde fáze rekonvalescence. Tentokrát hezkou kličkou místo toho dojde na ještě větší masark :-)


Druhá půlka knížky obsahuje pasáž, na kterou hodně jatek-chtivých čtenářů nadává, ale mně se líbila hodně. Navíc dává smysl, vzhledem k tomu, čím musí v závěru hlavní hrdina projít. Otázkou zůstává, jak bude působit při druhém čtení.

Uff... tak nakonec aspoň něco v únoru na blogu mít budu :-) Ono, tenhle sloupek jsem měl z půlky napsán už v lednu... ale nějak na to nepřišel čas.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Salla Salla | 22. února 2012 v 0:32 | Reagovat

+1 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama