Sucker Punch

5. dubna 2011 v 17:09 | Cece |  Film


Fakt nevím, jak začít. Přeskočím stěžování si na drahotu v kinech. Snad bych měl přeskočit i to, že film v kinech údajně totálně propadl. Ale zrovna tohle mi nedá. Když jsme svolávali lidi do kina, dopadlo to podle stejného vzorce. Dotyčný se podíval na csfd, podle počtu procent a náhodně vybraných komentářů zhodnotil, že to bude kravina a odřekl. Nakonec jsme byli ve čtyřech a v sálu o moc víc lidí nebylo (i když... v sobotu 15 hodin se není čemu divit). Sucker Punch prostě dostal sucker punch.

Byl jednou jeden Zack Snyder a ten natočil remake Romerova Dawn of the dead. Ten byl celkem fajn (až na to, že tam zobíci pobíhali, jak Emil Zátopek). Poté natočil svůj nejúspěšnější film 300, který snad představovat nemusím. Následovali rozporuplní Watchmeni (až na jinak vyřešený konec, je hlavní problém filmu v tom, že je až moc doslovný... zase tak moc mi to nevadí, ale měl bych se podívat znova, abych si byl jistý). Málem bych zapomněl na animák Legend of the Guardians, který už naznačil, že se Snyder odklání od mainstreamu. Posledním přírůstkem je právě Sucker Punch, jehož trailery lákaly na ujetou akcí se samýma sexy holkama v sexy oblečcích.

Ono to tak v podstatě je. Příběh sleduje moc hezkou slečnu, které zemře matka a zbude jí jen mladší sestra a nesympatický otčím. Velmi rychle se z této situace stane tragédie zakončená pobytem v psychiatrické léčebně. V nestřežený okamžik se kulisy změní na bordel (nádherný dvojsmysl :-) a máme tu skupinu tanečnic/"potěšitelek" rozhodnuté uprchnout z nedobrovolného zaměstnání. No a ty přestřelky a sekání mečem jsou vizuální metafory pro jejich přípravu k útěku.

Z toho filmu mám strašně divné pocity. Předně - odvařil mě podobným způsobem jako 300, či první Transformers. Vizuální hrátky jsou natolik mocné, že mi to mozek chvílema nepobíral. Příběhové vyústění mě překvapilo. Na rozdíl od Shutter Island, kde jsem doufal, že to nedopadne tak, jak to dopadlo, tak Sucker Punch zákeřně uhne a končí vlastně dost drsně, ale zároveň velmi uspokojivě. Divné pocity plynou z toho, že obecné internetové reakce křičí, že to je strašná blbost a špatný film. Já si myslím pravý opak.

Kamera, střih, hudba. Tyhle tři složky jsou propojeny naprosto precizně. Není divu, že si někdo stěžoval, že to je vlastně jen hromada hudebních klipů pospojovaných dohromady. Ono to tak prostě je a líp to určitě nešlo, protože se na to krásně kouká.

Stejně tak se hezky kouká na holky, co tam pobíhají. Přirozeně je nejlepší Emily Browning (velmi sympatická už byla v Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod), byť jen na koukání. Herecky ji překonávají Abbie Cornish a Jena Malone (takové povědomé tváře, které vlastně v ničem významném nehrály). Hlavně za to může ten scénář, protože ty dvě tam mají co k řešení. Z chlapů tu máme sympatického Scott Glenna (myslel jsem že hrál v Sedmi statečných, ale bylo to Silverado), který holkám říká, co mají dělat. Nejlépe na tom je tradičně záporák v podání Oscara Isaaca, který sice taky v ničem nehrál, ale tady hraje správného hajzla.

To bychom měli, po dlouhé době mám zase chuť si na něco do kina zajít podruhé a to se stává skoro vzácností. Je to těžká pecka, která má styl, nápad a na velkém plátně to vypadá úchvatně. Strašně rád bych, aby mi někdo popsal, co je na tom filmu tak špatně.

P.S. Snové bitvy mají stoupavou tendenci, poslední přestřelka je něco, co se vidí jednou za 3-4 roky.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lola Lola | Web | 28. února 2012 v 0:35 | Reagovat

Challenge accepted! Podívám se a pak napíši, co je na filmu špatně :D

Jinak tvůj blog se mi líbí, asi sem budu chodit častěji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama