Kajínek

21. října 2010 v 13:45 | Cece |  Film
Kajinek-00
Tak jsem se konečně dostal do kina na Vsetíně a to po mnoha letech (nebo kdy vyšel Speed Racer?). Kino prošlo přestavbou a musím uznat, že teď vypadá nádherně. Sedačky jsou pohodlné a na nohy je místa dost. Velmi mě překvapilo, že se rekonstrukce dočkal celý sál. Takže působí možná lépe než "zastaralé" sály ve Velkém Špalíčku. No a na co jsme si celá rodina zašla? No na Kajínka přece (byť se třeba taťkovi moc nechtělo).

Natočit u nás akční film západního (nebo Hong Kongského) typu téměř nejde. Z nějakého záhadného důvodu to vždy vypadá směšně. Rozetnout se to pokusil Petr Jákl ml. se svým filmem natočeným podle celkem nedávných událostí. O Kajínkovi asi každý už někdy slyšel, ale přiznám se, že jsem vůbec netušil, o co v té celé kauze jde.
Kajinek-01
Film začíná přehledem atmosféry doby těsně po sametové revoluci, konkrétně spíš té depresivní části, kdy se u nás dělo hodně nepěkného (kuponová privatizace, tunely, korupce atd.). Poté sledujeme činnost jednoho takového "podnikatele", která je násilně přerušena pánem se dvěma pistolemi, kterými rozstřílí jeho auto, jeho kumpány a přirozeně i jeho :-) Tímto střelcem by měl být právě Jiří Kajínek. Přirozeně je dopaden a odpykává si svůj trest. Na scénu přichází právnička Pokorová, která je případem Kajínek posedlá a snaží se jej znovu otevřít. Tímto se zaplétá do intrik, na jejichž konci přibude několik další mrtvol.
Kajinek-02
Vážení přátelé, ano! Nečekal jsem, že to bude až tak dobré. Úvod připomíná CSI (prostřihy, filtry), poté je nám naservírovaná poprava, která se nezadá s květináčovou přestřelkou z Lepšího zítřku Johna Woo (znalci chápou, jaké je toto přirovnání poctou ;-) a pak následuje detektivka plná intrik, nejasných motivací, jednoho velmi dobře vygradovaného útěku z Mírova a nejširší plejády hereckých výkonů od naprosto mizerných po oskarové.
Největší hvězdou filmu není ani tak přiměřeně charismatický Kajínek v podání Konstantina Lavronenka (tomu velmi pomáhá dobře zvolený dabér), či tvrdohlavá právnička Tatiany Vilhelmové, ale bohužel již zesnulý Vladimír Dlouhý hrající člověka s velkými konexemi a velkou mocí (oproti němu byl Marlon Brando v Kmotrovi nudný!). Velmi jej dohání Michal Dlouhý v roli zkorumpovaného bývalého policisty. Pak se tu mihnout mezinárodní hvězdy typu Marek Vašut (opravdu jenom štěk) a trochu déle se ohřeje Bogusław Linda (Je třeba zabít Sekala). To byly herecké vrcholy, naprostou žumpu předvádí libovolné postavy policistů, či dozorců. Kdykoliv někdo takový promluví, je to tak nepřirozené, až je to skoro na facku.
Kajinek-03
Co se týče technického zpracování, tak zpočátku kamera až příliš používá zoomu, nicméně se Kajínkovi nedá upřít velmi kvalitní vizuální zpracování. Polapení Kajínka je skutečně lahůdkou. I hudba navozuje tu správnou atmosféru (občas je ale přestřelená). Velmi mile mě překvapily efekty, hlavně teda ty krvavé. Dočkal jsem se několika prostřelených hlav, automobilové bouračky a hlavně zpomalovaček, které vypadají cool!
Kajinek-04
Takže asi tak. Kajínek je spíš detektivkou než akčním filmem, ale neustále se tam něco děje. Nebudu rozebírat, nakolik je to podle skutečných událostí. Důležité je, že vznikl velmi podařený film, který měl naštěstí úspěch i v kinech. Teď musíme doufat, že Jákl dostane pořádný balík peněz, nějaký podobně kvalitní scénář a natočí něco, kde na konci bude jeden borec s taškou plnou kvérů a vystřílí barák nějakých gangsterů. On na to má ;-)

P.S. Omlouvám se za sníženou kvalitu obrázků, těžko se to shání
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LadyEsik LadyEsik | Web | 15. října 2011 v 10:04 | Reagovat

Ano, efekty a režie skvělé :) Herecké výkony se mi taky líbilo a co na mě zapůsobilo, že i tekový velký boss je ustrašený před někým v telefonu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama