Květen 2010

Lost

29. května 2010 v 13:55 | Cece |  Seriál
lost
Tak je to tady. Jedna z největších seriálových událostí minulých let skončila (minimálně první série zaujala 99% lidí, kteří shlédli celý první díl). Nastal čas bilancování. Myslím, že bez brutálních spoilerů to nepůjde. Proto varuji čtenáře následujících řádků - pokud jste ještě neviděli, nebo se v blízké budoucnosti chystáte Lost shlédnout, pak doporučuji nečíst.

Politika

26. května 2010 v 15:20 | Cece |  Ze života
Tož v pátek a v sobotu tu máme volby do parlamentu, tak šupaj k urnám. Nechci slyšet žvásty o tom, že tím stejně nic nezměníme. Já osobně budu letos volit Českou pirátskou stranu, jejich program se mi líbí (hlavně důraz na transparentnost státu) a měl jsem štěstí, že jsem zahlédl diskuzi, kde zástupce Pirátů vystupoval, mluvil rozumně a k věci. Původně jsem chtěl doporučit stránku http://kohovolit.eu/, ale buď jsem před 14 dny dělal jiný test, nebo fakt to brutálně zcenzurovali a vyházeli menší strany (zbylo asi těch největších 5-6). Ostatně řídit se podle hlavních informačních stránek (idnes, lidovky, aktuálně) je dost nespolehlivé (poté, co jsem si přečetl souhrn programů malých stran na idnes, měl jsem chuť autorovi za to překrucování ublížit).
Jinak bych si dovolil hodit do pléna návrh na celkovou změnu systému. Pro začátek bych snížil počet poslanců a senátorů, velmi důkladně si rozmyslel vládu (počet ministrů na jednotlivé obory a jejich kompetence). Ale základem by byla změna volebního systému, nevolili bychom poslance, ale jenom zastupitele na lokální úrovni (dejme tomu v kraji). A tito volení zástupci by pak volili poslance, do čehož bychom už mluvit nemohli. Vznikla by něco jako volební hierarchie, s tím, že ty na nejnižší úrovni bychom volili cca co rok dva. Ti na dalším stupni pak na 4 roky.
Možná bych šel ještě dál a volil na ještě lokálnější úrovni, třeba jen zastupitelstvo v místě bydliště (obecní zastupitelstvo/starostu), ti by volili lidi na krajské úrovni a ti na krajské úrovni by volili zastupitele na státní úrovni. Hlavní myšlenkou je, že je větší pravděpodobnost se potkat se svým starostou nebo zastupitelem, vědět co je zač, než volil papaláše, kterého v životě asi nepotkám. Pak je větší šance, že můj volený zástupce se setká s tím víc nahoře a taky má ponětí, co je zač atd. Na obecní úrovni by se volilo co 2 roky, na krajské co 4 a státní 6. Jedinou výjimkou by byla volba prezidenta (ale to už je spíš otázkou mé osobní představy prezidenta, jako osoby reprezentativní a motivační), tam by přímo volili všichni.
Rozhodně přijímám jakékoliv připomínky nebo vylepšení :-) Občas mám totiž pocit, že se o politice chce málo kdo bavit, protože má pocit, že za a) si vyjádřením svého názoru uškodí, za b) nemá se cenu o tom bavit, protože se nic nevyřeší a za c) zkončí to krvavou bitkou :-D

P.S. Evidentním projevem stárnutím je fakt, že často zabruslím na ČT24 nebo ČT2 a poslouchám politické debaty... a baví mě to :-D

Proti orkům

25. května 2010 v 15:41 | Cece |  Hry
Tak další pondělní hra dopadla tradičně, ale tentokrát mě to ani moc nenaštvalo. Proti turnajovému složení armády s celkem ošklivými jednotkami se hraje hodně blbě a já mám v té strategii pořád nedostatky.

Tyranids - Tervigon

20. května 2010 v 17:12 | Cece |  Hry
Možná už je na čase, abych se pochlubil s armádou z Warhammer 40000, se kterou celkem pravidelně prohrávám :-D Začnu nejčerstvějším modelem Tervigona. V lednu vyšly nové pravidla a přibylo celkem hodně nových potvor, bohužel na část z nich nejsou modely, proto bylo potřeba trochu modelařiny.

Proti inkvizici

19. května 2010 v 7:14 | Cece |  Hry
Vzhledem k tomu, že jsem zase dostal ve W40k na prdel a tentokrát už mě to fakt naštvalo (že mi kostky padají velmi mizerně, to bych ještě bral, ale ty krpy, co nadělám sám, to už je moc), tak si začnu vést deníček, včetně domnělých chyb, které bude potřeba pro příště napravit.

Sraz střední školy

17. května 2010 v 21:07 | Cece |  Report
A zase něco na nostalgickou notu. Už je to neuvěřitelných 7 let, co jsem napochodoval před maturitní komisi a odvykládal své. Odehrálo se to na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Rožnově pod Radhoštěm. Bohužel díky zásahu úředního šimla a možná i drobným politickým tlakům došlo před třemi lety na sjednocení s učňákem. Každému je jasné, znamená - snížení kvality a odchod minimálně půlky učitelského sboru. Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, aspoň si můžeme říct, že jsme byli mezi posledními pořádnými Vakuováky (úplně poslední byl až můj brácha). A vůbec, tohle jsem psal na blog před dvěma měsíci :-)

Clash of the Titans

13. května 2010 v 21:35 | Cece |  Film
ClashOfTheTitans-00
Podobně jako u Iron Mana i na titány jsem skoro ani nechtěl. Ale Iveta a její mamka se rozhodly jet do Olympie, tak jsem se přidal. Ještě před tím jsem však netušil, že zhruba 3 hodiny strávím chozením po obchodech s oblečením... byl jsem psychicky připraven jen na hodinu a půl :-) Ale tohle nebude povídání o hledání vhodné garderóby na léto, nýbrž se podívám na zoubek filmu Souboj titánů.

Iron Man 2

9. května 2010 v 16:47 | Cece |  Film
IronMan2-00
Původně jsem do kina ani moc nechtěl, ale tak nějak se to sešlo, že zatímco Iveta šla popíjet čajíky, vylizovat sklenku salepu a čadit vodárnu, tak já s bráchou zapadli do kina na Iron Mana 2.
První díl Iron Mana byl fajn. Ostatně první díly to mají dycky dobré. Seznamování se světem určité postavy nudí jen málokoho. Jednička měla vtip, nadhled a celkem dobře odsýpala. Do dvojky se šlo v podstatě se stejným týmem (až na postavu Rhodey). Čili nebyl důvod se netěšit.

Výlet do neznáma

6. května 2010 v 18:48 | Cece |  Report
Ivík vůbec dostává vtipné dárky. Před dvěma lety to byl skok z letadla a návštěvu Benátek. Tentokrát od ségry dostala příslib výletu někam... někam... kam, jsme se měli dozvědět až tento víkend v sobotu 6 ráno, když jsme všichni tři (Iveta, já a Ivetina sestra Petra) nastoupili do žlutého autobusu Student Agency.