Čtenářský deník

21. prosince 2009 v 14:06 | Cece |  Knihy
Ne že bych nečel, ale ono se to nějak nakupilo a mně se pořád nechtělo a nechtělo, až tu mám osm přečtených knížek, tak využiji Vánoční pracovní morálku a něco napíšu.

Thorpe Gav - Třináctá legie
Mé první setkání s knižním podání světa Warhammeru 40000. Naneštěstí kupodivu to nejhorší, co jsem zatím četl. Možná jsem čekal až příliš. Příběh vypráví o poručíkovi Imperiální gardy Kageovi, a 13. legii, ve které slouží samí zločinci. Milost dostávají zásadně až po smrti. Tuto legii vede až příliš krutý plukovník Schaeffer, kterému nedělá problémy obětovat polovinu svého mužstva. V průběhu děje se tak redukuje počet postav a zbylí "nejlepší" jsou nakonec vysláni na sebevražednou misi.

Těžko dokážu popsat, proč se mi tahle knížka moc nelíbila. Možná za to mohou dost nesympatické hlavní postavy (světlým prvkem je voják zásadně mluvící pomocí svatých litánií a albínské dvojčata), zvláštní děj a absence ducha W40k (klidně to mohlo být nějaké anonymní military sci-fi). Prostě tuhle knížku bych četl, až když nebude co jiného.
Dan Abnett - Stvořitel duchů
A opět Imperiální garda ze světa W40k, tentokrát však mnohem, mnohem lépe. Děj se točí kolem legie asi dvou tisíc posledních přeživších planety Tanith, které zahránil komisař Ibram Gaunt (i když proti jejich vůli, chtěli za svou planetu bojovat). Knížka je spíše takovou sbírkou povídek, které tvoří ucelený pohled na tuto jednotku. Jednotlivé příběhy patří k tomu nejlepšímu, co jsem v žánru četl. Hodně postav je skutečně sympatických a případná smrt hodně zamrzí. Nevím, co bych dále psal, rozhodně doporučuji si přečíst.

Stephen King - Temná věž: Pistolník
Když od svých příbuzných budu chtít nějakou knížku, musím jim vtloukat, ať nekupují náhodný díl nějaké série, ale když tak první. Zatím jsem dostal 3. Divoké a zlé, poslední ze série Cobra od Timothy Zahna a taky 3. díl Temné věže. Trpělivě jsem si počkal na díl první a pustil se do čtení.
Že je King opravdu King ve psaní, nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat. I tady se skloubily originální nápady s propracovanými postavami a čtivým výsledkem. Shrnout nějakým způsobem děj není úplně jednoduché. Čtenář je uveden do záhadného světa a postupně odhaluje jeho zákonitosti. Hlavní nosnou linií je cesta hlavního hrdiny Rolanda - Pistolníka k Temné věži. V prvním díle sleduje Roland muže v černém Waltera a během pouti se k němu přidá malý kluk Jake. Společně něco zažijí a v závěru knihy se střetnou s Walterem, čímž končí první část ze sedmi.
Vše se to odehrává v jakoby snovém světě připomínající divoký západ, nicméně konec naznačil, že se bude cestovat mezi různě stylizovanými světy. Rozhodně jde o velmi zajímavou četbu, které bych se nevyhýbal.
Pierre Boulle - Most přes řeku Kwai
Tak a máme tu klasiku. Film jsem ještě úplně celý do konce nikdy neviděl, ale když jsem zběžně prohlédl knihovničku u staříčků, zrak mi spočinul na této malinkaté knížečce a já si řekl, že si nejdříve přečtu předlohu.
Dobře jsem udělal. Na malém prostoru je brilantně rozehrán fascinující příběh ze druhé světové války, kde jedna skupina zajatých Angličanů se svojí precizností staví pod dohledem Japonců velký most a druhá skupina stejně puntičkářsky chystá plán, jak most vyhodit do vzduchu. Jednotlivé postavy jsou rozebrány do morku kosti a i když provedou sebe-šílenější věc, mají pro své chování důvody. Rozhodně a zásadně Most přes řeku Kwai považuji za povinnou četbu.
Andrzej Pilipiuk - Kroniky Jakuba Vandrovce, Čaroděj Ivanov, Vezmi černou slepici, Záhada Kuby Rozparovače

Teď si nejsem úplně jistý, co k této čtveřici knih napsat. Jedná se o sbírky povídek od polského autora barvitě líčící příhody exorcisty-amatéra a ochlasty Jakuba Vandrovce. Z tohoto popisu snad vyplynulo, že jde o záležitost veskrze zábavnou a řekl bych že až legendární. Hlavní hrdina bez bázně, hany a vždy vybaven flaškou pálenky bojuje s upíry, golemy, mimozemšťany, policajty, Leninem, peklem a třeba i samotou smrtkou. Vyřešení většiny případů je dost svérázné a nezasvěcený by řekl, že Jakub je větší hajz, než ti, proti kterým bojuje. Jen škoda, že u nás nevyšly ještě další dva díly. Nicméně, kdyby někdo toužil po pátém díle v češtině, nenápadně se poptejte Albi ;-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama