Zkouška ohněm: McCoy, Odkud přicházejí stíny – David R. George III

8. března 2009 v 10:46 | Cece |  Knihy
Tý jo, Star Trek jsem ještě nečetl.... moment, kecám... četl. Tehdy se to točilo kolem Data, ale to už je celkem dávno a taky to byla jiná série. A díky mé babičce, která je sci-fi pozitivní, se mi do rukou dostanou kousky, které bych normálně nečetl. Teď někdy bylo 40. výročí Star Treku, tak se někdo rozhodl, že na tuto počest napíše trilogii. Oproti normálnímu případu, kdy dostanu třetí díl z pěti, tentokrát je povídání o McCoyovi první ze tří :-)


Když jde o výročí s tak velkým číslem a hlavní hrdinou je McCoy, většině ST postiženým dojde, že se příběh odehrává v době originální série. Příběh začíná jedním notoricky známým dílem, kde hlavní trojlístek cestuje časem do minulosti pomocí Strážce věčnosti (konkrétně do 30 let. 20. století na zemi). Tam dojde k rozhodující události - buď zachrání jednu dámu, nebo ji nezachrání. Hned na začátku se tedy děj láme na dvě časové linie. V první zůstává McCoy v minulosti s nadějí, že jej přijedou zachránit. Ve druhé linii jej opravdu zachrání a on se vrací do svého života na Enterprise.

Ne že bych chtěl spoilerovat, ale pokud máte vše, co se týká originální série nakoukáno (včetně filmů), pak bude knížka stravitelnější (poznávání povědomých situací je osvěžující). Co si budeme povídat, takhle rozvláčnou a ukecanou knížku jsem už dlouho nečetl. Většina postav je psychologicky rozebrána do morku kostí. Zpočátku je každá situace popisována s brutální detailností. Naštěstí se od půlky autor kapku umoudřil a děj se rozjíždí. Zdánlivě nepodstatné příběhové linky začínají dávat smysl a na konci (když už jsem pochopil, o čem ta knížka je) byla moje spokojenost maximální. Proto doporučuji nezatracovat knížku jen kvůli tomu, že prvních 400 stránek je nudných :-D (tohle dílo má asi 700 stránek ;-)

Tahle knížka totiž není o vědeckých záhadách nebo o válkách s mimozemskými entitami (i když dojde na bitvu s Klingony :-), tahle knížka je o McCoyovi. O jeho povaze, o jeho vnitřních hrůzách, o tom, proč je takový, jaký je. Myslím, že víc jej rozebrat nešlo. Čili pro milovníky Star Treku, fanoušky postavy McCoye a psychologických románů povinnost. Pro zbytek je to kapku roztáhlejší sci-fi román, který se nečte úplně nejjednodušeji, ale mohlo být hůř.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yanna Yanna | E-mail | Web | 10. března 2009 v 13:17 | Reagovat

Jo, tak tuhle knihu už mám přelouskanou a mám z ní celkem smíšené pocity. Linie s McCoyem v minulosti se mi dost líbila, to ostatní bylo hlavně bleskové prolétnutí TOSkou. :) A protože má tenhle tlustopis mít ještě dvě pokračování - o Spockovi a o Kirkovi, říkám si, o čem v nich ještě může ten autor psát. :)))

2 Cece Cece | 10. března 2009 v 15:37 | Reagovat

Právě to bleskové prolétnutí TOSkou mi přišlo osvěžující. Linie v minulosti nebyla zlá, ale mohlo to svižněni utíkat.

Pokračování se Spockem si asi pořídím, ale s Kirkem si nejsem tak jistý :-)

3 Salla Salla | 11. března 2009 v 22:50 | Reagovat

A ja si rikala, jaky to pekny paperback:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama