Knihy krve 1.-3. - Clive Barker

17. listopadu 2008 v 11:21 | Cece |  Knihy


Konečně... po tolika letech hledání... má zvrhlá mysl dostala to, po čem toužila...Na Festivalu Fantazie jsem v létě objevil nové vydání sbírky povídek Cliva Barkera. Pozorný čtenář tohoto blogu toto jméno určitě zahlédl. Podrobnější info je na wiki ale ve zkratce. Je to dramatik (ty divadelní hry bych chtěl vidět :-), spisovatel a režisér (Hellraisera představovat nemusím). Jeho díla jsou plná nešťastných úmrtí (roztrháním, rozžvýkáním, rozdrcením, vykostěním, stažením z kůže a jinými nechtěnými chirurgickými zákroky), nenormálního sexu (tady to raději vypisovat nebudu ;-) a fantaskních výjevů, na které není mozek občas připraven.
Knihy krve jsou povídky, které vycházely kolem roku 1984 (můj oblíbený filmový rok :-). Jejich hrdinové jsou různí lidé vhozeni většinou do dost bizarních situací. Velmi málokdy přežijí a pokud ano, ne zrovna v nejlepším stavu. Nutno dodat, že všechny povídky mají v sobě nadpřirozeno, takže nejde o klasický psychologický horor. Díky tomu je možné očekávat vskutku vše.
No a copak to máme za povídky?
Mrtví mají své dálnice
Úvodní povídka objasňující, co je to vlastně ta Kniha krve. Jeden mladík si hrál na médium tak dlouho, až za ním duchové přišli a pěkně ho zmalovali (doslova :-). Krátké a úderné.
Půlnoční vlak smrti
Měl rád New York, měl... New York si ho taky oblíbil. Večerní jízda ve vlaku se zvrhla v něco zrůdného. Velmi zajímavé.
Azrael a Jack
Nižší ďábel Azrael dostal za úkol svést Jacka, tak se mu usídlil doma. Udělat peklo obyčejnému člověku nebude taková sranda. Naprosto geniální povídka se supr koncem.
Blues prasečí krve
Ve výchovném středisku pro mladistvé delikventy se dějí divné věci. Mizí děti a zaměstnanci se chovají podezřele. Divné to přijde jen jednomu člověku a ten se nakonec dozví nepěkné věci. Mrazivá atmosféra se správně klasickým/neklasickým dějem.
Sex, smrt a hvězdy zář
Divadlo je dřina. Derniéra se kapku zvrtne, protože se objeví celkem nestandardní publikum. Po přečtení si asi začnete dávat pozor, jestli lidi, které potkáváte, dýchají :-)
Města v horách
Milenecký pár (že jsou to dva chlapi není tak podstatné...) si vyrazí po Anglii a ztratí se. Stanou se svědky něčeho, co rozum nebral ani mně. Ony totiž dvě města pořádají tradiční souboj trošku jiným stylem. Tolik litrů krve si ani nedokážu představit.... geniální :-D
Strach
Čeho se člověk bojí? Neznáma? Bolesti? Tmy? Jedni studenti se to pokusí zjistit velmi odvážnými experimenty. Trošku psychologické bez špetky nadpřirozena. Při konci jsem si vzpomněl na Studnu.
Pekelný závod
V Londýně se pořádá maraton. Takový ten neziskový, spíš z tradice. Jen málokdo tuší, že se tady rozhoduje o osudu světa. V závodě má totiž své žhavé želízka samotné Peklo. Opět geniální povídka.
Jacquelina Essová: její poslední vůle
Tahle paní málem umřela (chtěla to), po probuzení v nemocnici objevila velmi zvláštní schopnost, která ji vrátila chuť do života. Perfektní povídka připomínající Hellraisera, hlavně tedy charakterem téhle paní jdoucí přes mrtvoly.
Hříchy otců
Být znásilněna monstry pouště nebylo tak zlé (i když si to odbyla celá pětice). Co se však z toho narodí už je věc druhá. Když však město zjistí, že nějaké fantaskní monstra existují, tak je člověk občas horší, než nějaká pětimetrová obluda. Povídka s brutálním koncem, který ve mně vyvolala čistou hrůzu.
Nové vraždy v Rue Morgue
Pocta Mistra Mistrovi Edgaru Allanu Poe. Ve městě začal řádit vrah. Hlavního hrdinu pojalo jisté neblahé tušení. Celkem úlet.
Syn celuloidu
Kina už nebudou co dřív. Zvlášť, když v jejich zdech zemře zločinec. To se pak dějí věci. Kdyby Vás někdy sváděla černobílá Marylin Monroe, tak nohy na ramena! Povídka nic moc ze začátku, ale pak je to maso.
Král Syrohlav
Někdo vypustil pohřbenou pravěkou bestii na zemský povrch. Zápas s ní nebude jednoduchý. Standardní vyvražďovačka (ala Pátek 13., či Helloween ) nadstandardně napsaná.
Zpověď (pornografova) rubáše
Neprávem obviněný dostal šanci na pomstu i po smrti. Akorát jeho nové tělo je takové... no... látkové... Tohle už bylo skoro sci-fi, ale nápadité.
Obětní beránci
Ztroskotat na malém neznámém ostrově... to se stane... ale objevit na něm tři beránky v ohradě. To už je divné. Mrazivá atmosféra ze stránek vyloženě čiší.
Ostatky
Aneb ze života prostituta, který se zaplete s nadpřirozenem, které mu ukradne jeho identitu. Dobrá povídka s nejasným koncem.

Prostě povinná četba :-) Teď ještě sehnat sbírku 4.-6.

P.S. Nejlepší hláška:
"Kurva co na tom, že je pouhou fikcí, i fikce je ošukatelná, nechce-li si ji člověk brát za ženu."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 24. srpna 2012 v 0:16 | Reagovat

Tuto knihu jsem si precetla taky a libila se mi, i kdyz jinak jsem obecne takove krehke a nezne devce xD Ted uz mi zbyva jen nekde splasit dalsi tri knihy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama