The Dark Knight

11. srpna 2008 v 22:12 | Cece |  Film
Hype... nejspíš ten pojem znáte. To je taková ošklivá věc, která, ať chcete nebo ne, snižuje výsledný dojem z filmu. A tak pro mne nový Batman není filmová extáze, ale... no to si nechám až do článku ;-) Každopádně jsme s partou (pod vedením hlavního comicsáka Teoba) několik dní po premiéře (jaká hanba :-) vyrazili do kina na jednoho temného rytíře ověnčeného několika rekordy jak v oblasti tržeb (nějaká ta půl miliarda), tak v oblasti hodnocení recenzí na internetu (stále první místo na IMDB).

Představovat Batmana je myslím ztráta času. Tenhle dědeček (za chvíli možná i pradědeček :-) mezi superhrdiny je notorický známý mnoho let i u nás. Zfilmovaný byl několikrát s různými úspěchy (až teď se dozvídám, jak úděsné jsou prej ty poslední barevné díly :-). Momentálně převzal otěže velmi talentovaný režisér Christopher Nolan, který zdá se ještě nenatočil vyloženě špatný film (zatím nejlepší je asi Memento a The Prestige). Tvář Bruce Wayna alias Batmana podruhé (tenhle Batman měl vlastně regulérní první díl) patří Christianu Baleovi, což je také velmi všestranný herec. Ale teď by to chtělo něco napsat o tom, o čem to tentokrát je.
Batman se snaží odstranit z ulic Gothamu zločin, ale ten je hluboko zakořeněn i na straně zkorumpovaného zákona a na to maskovaný hrdina sám nestačí. Proto se rozhodne pomoci státnímu návladnímu Harveymu Dantovi a policejnímu komisaři Gordonovi dostat velké ryby za mříže. Ono by se to možná i podařilo, kdyby se neobjevil Joker - psychopatický zločinec, který dokonalým plánem rozpoutá ve městě naprostý chaos.
Poslední záběry filmu ve mně probudily mírnou euforii, to přiznávám (znáte to, hezký proslov, plný hlubokých myšlenek, prostřihy na důležité události a dokonale padnoucí hudba :-). Po několika minutách jsem si řekl, další velmi podařený film. Ale něco mi na tom chybělo, či nesedělo. Až teď s odstupem jsem možná schopen zformulovat co.
Začněme tím, čeho jsem si všiml já. Na to, že má film těžce přes dvě hodiny, tak něco bylo zbytečně natahované (skoro mám pocit, že se Batman nemusel vydávat do ciziny a ušetřilo by se půl hodiny) a něco zase proběhlo až příliš rychle (první výstup Harveyho, Waynovo přijmutí následků svých činů). Dále mě trošku štvalo, že většina postav byla podána jako chybující lidé, kteří přemýšlí nad svými činy, tak sluha Alfréd, měl vždy na všechno odpověď a jednal pokaždé správně. Co se týče akce... na celou stopáž je jí celkem málo, což by nevadilo, kdyby byla precizní. Tady bohužel Nolan opět zklamal. Je to lepší než B. Begins (místy jde vidět, kdo koho bije a jak :-), ale stále je to chaos. Ale abych nehanil, tak automobilová honička se vyvedla na jedničku.
A na co přišel zbytek spoluúčastníků promítání? Brácha přišel na to, že The Dark Knight vlastně ani není film do kina. Hlavně co se týče líbivých obrázků a kamerových průletů nějak není potřeba velkého plátna. Velmi dobrý postřeh a možná hlavní věc, kterou jsem si hned neuvědomil, a která mi vadila nejvíc - i když je film o Batmanovi, tak samotný Batman je dost dán do pozadí (na druhou stranu... v názvu filmu není :-). Dále je tu taková technická drobnost, že Two-face by nemohl tak krásně artikulovat, když měl díru v puse :-)
A teď už jen to pozitivní. Příběh a herecké výkony, to je oč tu běží. Stane se toho hodně a stanou se i věci dost nečekané (nejsem tak sečtelý, jak jsem si myslel, stále neumím v polovině filmu říct, jak to dopadne :-D). Herci mají vesměs velmi podobný časový prostor a všichni ho využili jak jen jim to scénář dovoluje. Přirozeně exceluje Heath Ledger v roli Jokera, ale to bych omílal tisíckrát řečené. Rovněž je potřeba vyzdvihnout tragickou proměnu Aaron Eckharta. A Gary Oldman v roli poctivého policisty je už jen třešnička na dortu.
K technickému provedení snad jen řeknu, že vizuálně je film tak trošku krok zpět (Takové The Prestige je jako obrázek od začátku do konce). Jak už jsem naznačil, ty kontaktní souboje nejsou zrovna dvakrát zvládnuté, ale díky správnému zvukovému doprovodu vypadají tvrdě. Ostatně zvuk a hudba, to je to, co dodává filmu správnou šťávu a hodně ho vylepšuje.
Takže suma sumárum je to vynikající film. Má své mušky, a je otázkou, zda časem zmizí, nebo se jen prohloubí. Kdybych se chtěl znovu podívat, tak bych se těšil na úvodní vloupačku, automobilovou honičku a každý výstup Jokera. Je to dost?
P.S. Nejlepší scéna? Taková trošku divná sestřička, co za ní všechno vybuchuje :-)
P.S.2 Po shlédnutí traileru vím, že s obrazem v kině něco bylo špatně
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lukarcher lukarcher | Web | 11. srpna 2008 v 23:44 | Reagovat

Hype je jiné slovo pro Dark Knighta momentálně, jen co je pravda. Já jsem se k tomu ještě nějak nedostal. Jinak dobré postřehy Cece. Koukám, že většina lidí má k tomu filmu stejné připomínky, takže na nich asi něco bude. Jsem hodně moc zvědav.

2 Xixi Xixi | 11. srpna 2008 v 23:58 | Reagovat

Mě se ten film prostě líbil. Bylo tam dost pro mne nečekaných zvratů a párkrát jsem se sakra lekla. No a Heath byl prostě boží i v roli šíleného cvoka (fňuk).

Milý Cece, zapomněl jsi snad na to, co bylo nejlepší na celém výletu do kina?

3 Blair Blair | 12. srpna 2008 v 9:37 | Reagovat

Hooodne souhlasim :) Dobre postrehy.

+ jde videt, ze to psal majitel Batman: Navrat temneho rytire :D :D

4 Slunéčko Slunéčko | 15. srpna 2008 v 20:58 | Reagovat

Já bych se na to znovu podívala už jen kvůli Jokerovým grimasám a proslovům, a přijde mi to dost :o) Ale jinak s Tebou většinou souhlasím, třeba nepřehledné akční scény mě docela štvaly taky.

5 Gusta Gusta | E-mail | 5. října 2008 v 20:00 | Reagovat

Ja s tebou taky souhlasim.A temny rytir rikaj proto ze harvey dant byl nazyvan bily rytir tak Batmanovi rikaj temny rytir to reknou na konci.A taky nechapu jak dve tvare moh tu nehodu prezit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama