Nekroskop – Brian Lumley

6. srpna 2008 v 23:25 | Cece |  Knihy
Chtěl jsem nějaký horor, něco jako Hellraiser od Clive Barkera. Znáte to, krev, vnitřnosti, stahování z kůže a tak podobně. Bohužel ten na skladě nebyl, tak jsem dostal jiného angličana s citem pro nechuťárny. Teď po dočtení vím, že jsem šlápl vedle (žádných velkých masakrů jsem se nedočkal). To však neznamená, že jsem šlápl špatně :-)

Nekroskop, už jen ten název zní šťavnatě. Kniha tento pojem definuje jako člověka schopného hovořit s mrtvými a vypráví příběh jednoho takového... vlastně ne... dvou, ono je to trochu složitější.
Děj se odehrává v době studené války, kde hlavní slovo měli špioni. A ne jen tak obyčejní - telepati, lidé citliví na všechno možné, zabijáci vykonávající svou práci jen pouhým pohledem na oběť a také jeden nekromant Dragosami. Pak tu máme mladého nekroskopa Harryho Koegha, který zatím ani netuší, že existuje někdo s podobným nadáním jako on (byť oba s mrtvými mluví kapánek jiným způsobem). Kniha z velké části sleduje zrod obou postav - jak ke svému nadání přišli a jak jej začali využívat. Přirozeně se jejich cesty zkříží a snad neprozradím mnoho, když řeknu, že jejich setkání nebude zrovna přátelské.
První stránky šly ztuha. Lumley je dost ukecaný, ale ne tím správným čtivým způsobem. Postupem času jsem si však na jeho styl zvykl a začal hltat spletitý příběh. Ten sleduje minimálně tři zdánlivě oddělené příběhy, které se každou stránkou přibližují a na konci se precizně spojí. Když jsem dočítal posledních 50 stránek, tak většinou s otevřenou pusou. Směr, jaký kniha nabrala jsem naprosto nečekal. Původně jsem myslel, že se vše bude odehrávat v komorním stylu, jak tomu bylo po většinu času. Konec však vystřelil úplně mimo. Z románové urban fantasy s hororovou příchutí (trošililinku připomínající Hlídky) se stalo románové epické fantasy a sci-fi dohromady se slušnou porcí hororu (nějak si to přeberte :-)
Když jsem dočetl, chtěl jsem kliknout na imaginární tlačítko "Chcete vědět víc?". Ono to má totiž pokračování (to bych prosil, závěr je sice uzavřený, ale taky dost otevřený). Celkově má tahle série 13 knih, což je celkem šílené (a věřím, že poslední díly už nebudou tak kvalitní). Dost mě překvapilo, že podle shrnutí příběhů se většinou všechno točí kolem upírů (i v prvním díle hodně času zabral jeden takový zubatý).
Tak, snad jsem vás aspoň trochu navnadil. Je to spletité, napínavé, fantasy se sci-fi dohromady, místy brutální, ani k sexu se nestaví zády (byť je to zvrácená scéna sloužící k vykreslení charakteru postavy :-) a má to spoustu dílů na čtení. Co víc si přát?
P.S. Prej by to měl být i comics :-)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bossi Bossi | Web | 7. srpna 2008 v 9:33 | Reagovat

Tohle se mi snažil vnutit bratr. Ještě jsem se k tomu bohužel nedostala. Mám pocit že o větších nechuťárnách mluvil až v souvislosti s díly dalšími (myslím 2. či 3.), takže možná nebudou tak špatné. :)

2 Cece Cece | 7. srpna 2008 v 11:20 | Reagovat

To jsou mi věci, další věc, co můžu s Tommiem na conu probrat :-)

3 JSH JSH | 8. srpna 2008 v 9:57 | Reagovat

Taky jsem to četl. Místy mi to přišlo hódně splašené.

4 Rhox Rhox | E-mail | 25. srpna 2008 v 19:19 | Reagovat

Taky sem to četl,přijde mi to geniální:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama