Filmečky ve zkratce

4. srpna 2008 v 15:15 | Cece |  Film
Ták, aby to tu tvořilo nějaký dojem nemrtvosti, tak shrnu filmy viděné o prázdninách.

Jacob's Ladder

Jacob Singer je veterán z Vietnamu, který se musí vypořádat s velmi reálnými nočními můrami (démoni, podezřelé postavy a tak podobně :-). Skoro to vypadá jako by balancoval mezi více realitami. Začne pátrat a na konci ho čeká nemilé zjištění o válce...
Tohle byl jeden z těch filmů, o kterých vím ještě ze starých dob Kinoboxu a nějak se mi nedařilo ho sehnat. A i teď jsem se musel spokojit s dabovanou verzí. Film je fajn, má hustou atmosféru, brutální scény, pro někoho šokující konec a skvělý výkon Tima Robbinse v hlavní roli. Každopádně se na to budu muset někdy za 5-10 let podívat znovu a v původním znění.

Animatrix

Máme tři filmy, není to trochu málo? Dobře, tak přidáme a bude to kreslené ve stylu anime. A tak vznikl Animatrix, devět krátkých příběhů ze světa, kde vládnou roboti a lidi jsou jen baterky. Příběhy se točí jak kolem "reálného" světa (o začátku povstání robotů; zjištění, že roboti jdou po Zionu; jak překecat robota, aby byl hodný), další o útěku z matrixu (příběh kluka, co ve filmu tak otravoval, příběh sportovce, příběh detektiva) a zbytek (chyba v Matrixu, trénink v simulátoru).
Odstupem času musím říct, že příběhy jsou hodně zkratkovité. Člověk se ani nenaděje, je konec a vlastně to postrádá smysl (příběh detektiva, příběh kluka). Naštěstí jsou tu takové správně psycho-filosofické (sportovec a překecávání robota), atmosferické (chyba v Matrixu), akční (odhalení, že roboti začali kopat k Zionu a tréning v simulátoru) a hodně dokreslující (historie povstání robotů). Holt na mne už je to nějaké zbrklé (příběh ve filmech mi už nepřijde tak natahovaný :-D).

Death at a Funeral

Když někdo z rodiny zemře je to smutné a toho dění okolo. Na začátku filmu se rodina a známí přijedou naposledy rozloučit s nebožtíkem. Stačí ale jedna pixle s vysoce halucinačním obsahem a jeden vyděrač a veškerá vážnost jde stranou.
Frank Oz mimo to, že má sexi hlas (Yoda), tak i režíruje. Vetšinou jde o správně černé komedie. Tuhle jsem dost dlouho odkládal a výsledek mě o to více překvapil. Film je neskutečně zábavný (byť bohužel dojde i na jisté nechutnosti) hlavně v tom vrcholení naprosto absurdních situací na sebe. Věřím, že na podobné téma bylo natočeno dost komedií, ale proč nezkusit i tuhle. Navíc tu je geniální Alan Tudyk (pilot s Firefly, nebo pirát z Vybíjené), který svým výkonem na sebe strhává veškerou pozornost.

New Police Story

Byl nejlepším policistou, který měl za sebou samé úspěchy. Bohužel narazil na bandu velmi dobře připravených kriminálníků, kteří mu rozstříleli celou jednotku a to ho položilo. A tak Chan začal chlastat. Po roce ho však převezme mladý policista, chce ho zase napravit a také pomoci v pomstě.
Jackie Chan, kdo by ho neznal. Vždy usměvavý, hrající v komediálních kung-fu filmech a provádějící šílené kaskadérské kousky. Tak tady na to zapomeňte. Jednak jde o film z 2004 (není nejmladší) a také je to hodně navážno. Polovinu film je Jackie totální ožralá troska, kterou naprosto nic nezajímá a i po prozření s ním není moc sranda. Abych to uvedl na pravou míru, o srandu se tu stará právě mladý parťák a Jackie má tak šanci předvést něco z toho vážného herectví. Kupodivu se mu to daří, jen divák tu změnu nemusí překousnout. On se celkově ten film zabývá celkem vážnými tématy, což je demonstrováno na postavách mladistvých padouších. No abych se dostal k tomu nejdůležitějšímu, akce je tady celkem málo, ale když už je, tak je precizní. Vrchol filmu je pak pro mne bojová sekvence v Lego hračkárně. Celkově to určitě není takový nářez, jako předchozí trilogie Police story, ale lehce potěší.

Superbad

Jste mladí, nadržení, máte před maturitou a jste v americkém filmu s hodnocením R, co to znamená? Že se tu bude dost nadávat, mluvit o sexu a dít podivné věci. Seth a Evan jsou nelepší kámoši (i když to tak nevypadá) a dostali šanci, jak nabalit nějaké ty spolužačky. Úkol je snadný - získat alkohol na párty. Na to mají "kamaráda" Fogella. Nákup několika lahví se změní v jednu naprosto šílenou noc.
Co bych to natahoval, jsem nadšen. Pro citlivé duše to moc není, ale pro příznivce jistého druhu humoru (šílené historky, málo pravděpodobné události a vyšinuté postavy) to je pravé ořechové. Nadává se tu daleko víc, než ve filmech Kevina Smitha a životní pravdy jsou na stejné úrovni (chlastem si k sexu moc nepomůžeš). Hlavní je, že film pohodově ubíhá, šílená situace se svižně střídají a herci hrají své postavy geniálně. Malinká nevýhoda je délka dvě hodiny.

Scarymovie 1

Má cenu povídat o čem to je? Smíchejte Vřískot s Tajemství loňského léta a máte parodii jak víno. Byla první a byla nejlepší. Gagy jsou perfektně načasované, stupeň nechutnosti ještě není tak velký a vůbec jsem se dobře bavil (a kdo ví, pokolikáté jsem to už viděl). Jen škoda, že jsem Scary movie shédl dřív než Obvyklé podezřelé :-(.
.
.

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Sedm příběhů týkající se sexu - Funguje afrodiziakum? (jak šašek o královnu se pokusil) Co je to sodomie? (když ty ovečky jsou tak roztomilé) Proč mají některé ženy potíže s orgasmem? (některé věci se na veřejnosti nehodí) Jsou transvestité homosexuálové? (útěk fousaté ženské) Co to je, když se řekne sexuální zvrhlík? (tak trochu jiná televizní šou) Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné? (a to si mysleli, že ten vědec je šílený) Co se děje při ejakulaci? (Byl jednou jeden život hadr)
Asi stárnu... tenhle kousek se mi totiž líbil od začátku do konce. Možná to bude tím, že titulky nemělo ani cenu číst, protože Woody Allen chrlí jeden hlod za druhým a to se nedá stíhat do titulků dávat. Skvělé dialogy a absurdní situace točící se kolem sexu. Ne každému tento (nejspíš) suchý humor sedne, ale pro mne je to dokonalost.

Občan Havel

Dokumentarista Pavel Koutecký přes deset let sledoval okem kamery život Václava Havla. Bohužel svou práci už nestihl dokončit, tak se toho ujal Miroslav Janek. Vznikl dokument zachycující určité období člověka, který se stal prezidentem naší České republiky.
Film je to rozhodně zajímavý. Přináší pohled, který mě vlastně ani nenapadl. A to takový, že Václav Havel je prostě obyčejný člověk, takový, kterého není problém potkat v hospodě a pokecat si s ním. Celkem úsměvné bylo jeho neustálé řešení svého obleku, před nějakou důležitou událostí. Jediné, co mi vadilo byla absence faktického komentáře - jaký je rok a o jakou událost se jedná. Musel jsem dost lovit v paměti, abych si vzpomněl, co a kdy se to vlastně dělo. Ke konci, už byly i střihy na Televizní noviny, ale zpočátku, to bylo pro mne, jakožto slabého pamětníka porevolučních událostí, namáhavé.
Přirozeně kvalita snímku závisí dost na tom, jaké sympatie, či apatie k Havlovi cítíte.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Salla Salla | 4. srpna 2008 v 17:05 | Reagovat

Skoda ze ses o svem marnem shaneni Zebriku nezminil. Z dob Kinoboxu zname a uz nekolik let se nam na nej prasi :)

2 Thaleia Thaleia | Web | 4. srpna 2008 v 20:48 | Reagovat

Máš dost zajímavý výběr na prázdninové večery. Ale co? Mě čeká druhá řada Říma, tak proč se divit? :D

3 Cece Cece | 4. srpna 2008 v 22:00 | Reagovat

Salla: v původním znění? Tož to si v příhodnou chvíli půčím.

4 Xixi Xixi | 5. srpna 2008 v 22:53 | Reagovat

ZLO! ZLO! ZLO! Teda půlka z těch filmů určitě :D

Co takhle ještě zmínit Společenstvo prstenu? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama