Škola manželů aneb neúplatný

17. května 2008 v 10:28 |  Ostatní
Fjůůů, to bylo ale pekelných 14 dní. Projekty, písemky, diplomka, málo spánku, skákání padákem, setkání s další částí Ivetiny rodiny a kdoví, co ještě. Třešnička na dortu bylo ranní probuzení v pátek kolem šesté hodiny ranní, kdy nám do pokoje na kolejích vtrhla zásahovka v plné polní a prej jestli jsme neslyšeli výstřely (nedělám si srandu a nezdálo se mi to :-). Teď mi zbývají 4 týdny učení na státnice, což je sice málo, ale co se dá dělat. Každopádně bych mohl popsat, jak jsme s rodiči skromně oslavili stříbrnou svatbu (ano, zvládli to těch 25 let) - večeří a hlavně návštěvou divadla.

V národním divadle v Brně jsem byl podruhé (tady je popis první návštěvy), ale téměř se mi z hlavy vysypalo, jak to tam vypadalo, takže jsem se výzdobou mohl kochat nanovo :-) Ale přejděme k samotné hře.
Škola manželů aneb neúplatný je komedie rakouského autora divadelních her (možná i románů, povídek a tak podobně) Hugo von Hofmannsthala. Příběh byť celkem složitě podán je jednoduchý. Na šlechtické usedlosti vše klapalo, jak mělo, dokud hlavní sluha Theodor nepodal výpověď. Důvodem jeho rozhodnutí je prostopášný život mladého barona, který, i když má manželku a dítě, si pozve dvě své "přítelkyně" až domů. Stará hraběnka (matka barona), ale usedlost bez sluhy nezvládá, proto vyhoví jeho podmínce a dá mu volnou ruku v případu nevěrného manžela.
Nerad to říkám, ale jsem trošičku zklamán. Nejspíš mi to ten den moc nemyslelo, protože jsem u dosti dialogů nechytal niť (jinými slovy mi ucházelo, o čem to sakra mluví ^_^;;;). Další, čeho jsem si velmi rychle všiml, bylo naprosto zbytečné použití doprovodné hudby. Zaprvé byla moc potichu a za druhé i tak rušila. Největším kamenem úrazu bylo asi celkové vyznění hry. Měla to být komedie... ale Iveta nejspíš potvrdí, že častěji jsem měl na tváři výraz typu WTF než upřímné veselí. Přišlo mi, jakoby autor napsal drama, ale režisér a herci to podali jako veselohru. Humor není založen na situacích a vtipných dialozích, ale na přehrávání herců a grimasech. Prvních dvacet minut všichni o Theodorovi jenom mluvili (tohle se mi náhodou líbilo, vytvořili tak určitou auru). Pak přišel... asi mám zafixovanou představu sluhy podle Saturnina, protože tohle byl Onizuka (vychytralý šílený úchyl, který je občas smrtelně vážný) hraný Jimem Carreym. Nezbývalo, než se takové stylizaci podřídit a bavit se navzdory tomu, že jsem čekal něco jiného.
Myslím, že v rámci divadelních představení nemá cenu jmenovat jména, které se neobjevují v televizi... takže nebudu jmenovat nikoho :-) Teda po chvilce hledání, jsem zjistil, že představitelka staré hraběnky (Marie Durnová) hrála v seriálu Bylo nás pět a představitel Theodora (Bedřich Výtisk) daboval někoho v Princezně Mononoke O_o
Celkově to prostě ušlo, ale fakt jsem asi na anglický humor než na rakouský :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albi Albi | 17. května 2008 v 13:24 | Reagovat

No, koukám, že se najednou dalo nějak moc lidí v Brně na kulturu... :D Žertík. Jen jsem byla včera kupovat lístky se Sallou. Já si kupovala jen jeden na Maškarádu, zato její nákup vypadal, jako by je chtěla úplně vybrat :D

2 Salla Salla | 17. května 2008 v 22:15 | Reagovat

Bedrich Vytisk dabuje docela casto:). I nejaky serial ma na svedomi. Videla jsem ho hrat kdysi jednou a docela mi to jmeno utkvelo v pameti:)

Jooo, jsem si pripadala jak v supermarketu:D. A taky to podle toho stalo:D

3 Xixi Xixi | 17. května 2008 v 22:48 | Reagovat

Jako kulturní barbar se přiznám, že pro mě měla větší hodnotu ta večeře než divadlo O:-)

Přiznání číslo dvě. Většinu času jsem pozorovala Jiřího mimiku a divadlo jen poslouchala. Nasmála jsem se víc...

4 Kendra Kendra | Web | 20. května 2008 v 19:48 | Reagovat

A hrál tam úplně looostoumilounký bišík! S dlouhými rozpuštěnými vlasy a rozepnutou košilí... :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama