Children of man

15. prosince 2006 v 17:02 | Cece |  Film
Další výprava za Vánočním nadělením proběhla s větším úspěchem. Snad to bylo tím, že jsem si na pomoc vzal bráchu, který má na to o něco lepší čuch. Pravda, křižovali jsme město asi tři hodiny, takže něco se nakonec najít muselo. Někde na nádraží jsme se posilnili hamburgrem a vyrazili ke kinu. Tam se po chvíli bloudění zkompletoval náš tým kultury-chtivých a zabral své čtyři místa. Lízátka byla připravena, Children of Men (Potomci lidí) mohli začít.

Dalo by se říct, že film je novinka. U nás do kin přišel teprve před měsícem. Pan režisér Alfonso Cuarón má za sebou už pecku jako je Harry Potter 3, navíc vybičován deseti hvězdičkami na moviezone (a cenou 50 korun českých) jsem se na to prostě musel jít podívat.
Příběh? Svět je na tom špatně... hodně špatně. Už je tomu 19 let, co se naposledy narodilo dítě. Lidé se podle toho cítí a chovají. Každý nejmladší člověk, který zahyne oplakáván po celém světě. Na druhé straně dochází k nepokojům a krvavým atentátům. V tomto světě pozorujeme obyčejného člověka Theo Farona. Ten už dávno ztratil naději a jen rezignovaně pozoruje své okolí. To toho mu vpadne bývalá manželka a požádá ho o pomoc. Ten nabídku neochotně příjme (nakonec nechce to zadarmo). Vše se změní, když zjistí podstatu věci - musí z Anglie dostat těhotnou dívku.
První věc, co mě napadlo bylo au...kamera. Pan režisér se vyžívá v ruční kameře, což by tak moc nevadilo, kdyby to neklepalo i v klidných scénách. Na velkém plátně v kině, z toho fakt bolí hlava.
Další věc, mě napadla je wow...kamera. Byl jsem úplně v háji z přestřelky v Hard-boiled, kde v jednom záběru prostřílí kus nemocnice. Po 13 letech šla technologie kapánek vpřed. Tady už je to prostě dokonalé. Těžko se to popisuje, tohle se musí vidět. Hudbu si moc nevybavuji, jen vím že dokreslovala atmosféru, rozhodně to není soundtrack, který si musím okamžitě sehnat. Ovšem zvuky si zaslouží pochvalu, sice se moc nevyužívalo prostoru. Ale na ranní útěk, který začíná v tichu, ve tmě a postupně začíná příroda ožívat, asi jen tak nezapomenu. Kdo zažil rána někde v přírodě ví.
Samotný průběh filmu byl drsný i na mě. Nebudu říkat proč, to bych možná prozradil jednu z point.
A co říct k hercům? Cliva Owena jsem s začal všímat od Closer, pak následoval Agent bez minulosti samozřejmě kraťas od Johna Woo Hostage. Tady zahrál člověka bez iluzí, který postupně najde smysl života. I mladičká Claire-Hope Ashitey, která zahrála nastávající maminku, neměla chybu (správně prořízlá huba). Vlastně když nad tím uvažuji, tak postavy, se kterými se během své cesty potkávají jsou jedinečné a nezapomenutelné.
Je to zvláštní. Když jsem vyšel z kina, tak jsem si říkal - tak normální film s několika geniálními kamerovými jízdami. Ale postupem času to lepší a lepší. Obávám se, že až to uvidím po druhé, tak si asi budu muset připravit někde po ruce kapesníky, protože mě to asi dostane ^_^;;;
Takže komu doporučit a komu nedoporučit. Doporučil bych to těm, co chtějí vidět něco technicky dokonalého (ale nebolí je hlava z roztřepané kamery :-) ) a celkem drsný realistický příběh "co kdyby". Samozřejmě bych to nedoporučit citlivým duším a těm, co nemají rádi sci-fi.
P.S. Rychleji než jsem čekal začínám blog flákat...děje se toho víc než stíhám vnímat ;-)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 oknocwcc oknocwcc | E-mail | Web | 7. května 2009 v 7:50 | Reagovat

iShMj9  <a href="http://ilgunbscevex.com/">ilgunbscevex</a>, [url=http://kkmwgsblkxgw.com/]kkmwgsblkxgw[/url], [link=http://xgogbbqjvdab.com/]xgogbbqjvdab[/link], http://brqpougavnne.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama